Dzisiaj jest: 24 Kwietnia 2024    |    Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander

„Lubię baśń ma smak…”

basn1

W październiku i listopadzie uczniowie klasy III SP uczestniczyli w projekcie czytelniczym.

Głównym celem projektu było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, a ponadto:

• motywowanie uczniów do czytania,
  • rozwijanie wyobraźni dziecięcej, odwoływanie się do dziecięcych uczuć i wrażliwości,
  • doskonalenie techniki czytania,
  • doskonalenie umiejętności językowych,
  • wdrażanie do efektywnego działania w grupie.

Działania podejmowane w ramach projektu nie ograniczały się tylko do czytania, ale obejmowały szerszą aktywność uczniów.

Najpierw dzieci zapoznały się z życiem i twórczością H. Ch. Andersena. Później praca przebiegała w pięciu 3, 4 – osobowych zespołach. Odbyło się losowanie, w którym każda grupa otrzymała do przeczytania w domu losowo wybraną baśń Andersena. Były to następujące baśnie: „Dzielny ołowiany żołnierzyk”, „Dzikie łabędzie”, „Słowik”, „Nowe szaty cesarza” i „Brzydkie kaczątko”.

Na kolejnych zajęciach uczniowie w swoich grupach dokonali analizy treści przeczytanych baśni, oceniali postępowanie bohaterów, wyciągali wnioski.

Trudnym wyzwaniem okazało się napisanie listu do wybranej osoby, w którym wszystkie grupy przekonywały tę osobę do przeczytania swojej baśni. Chodziło o zareklamowanie baśni. Wszyscy poradzili sobie świetnie.

W trosce o przejrzystość języka odbyło się głośne czytanie i nagrywanie fragmentów baśni. Przedstawiciel każdej grupy dokonywał oceny umiejętności czytelniczych czytającego. Sam czytający po wysłuchaniu siebie zmieniał intonację, tempo czytania, zwracał uwagę na znaki przestankowe i dykcję. Podczas słuchania nagrań śmiechu było co niemiara. Następnie wg indywidualnych wyobrażeń uczniowie rysowali ilustrację do przeczytanej baśni. Miłym akcentem projektu było wykonanie gazetki.

wych. kl. III
Krystyna Zabrocka