Dzisiaj jest: 20 Kwietnia 2024    |    Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

„Jak przygoda, to tylko w Warszawie”

stadion narodowy7 listopada 2014r. w godzinach rannych wyjechaliśmy na wycieczkę, aby zwiedzić naszą stolicę. Grupa liczyła 45 uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz 3 opiekunów: p. Anna Twarowska, p. Krystyna Łuczaj i p. Renata Olszańska.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od seansu „Niebo Kopernika” w Planetarium. Oglądaliśmy układ gwiazd nad Warszawą oraz utrwalaliśmy sobie budowę Układu Słonecznego. Dzięki nowoczesnym technologiom mieliśmy wrażenie, że jesteśmy w centrum wydarzeń. Wrażenia były niesamowite.

Z planetarium udaliśmy się do teatru robotycznego na przedstawienie w wykonaniu robotów pt. „O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali”.

Następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzenie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się.

Uczniowie mogli poznawać prawa nauki przez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Na własne oczy mogliśmy obejrzeć mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu i wszechświata. Te 3 godziny to wspaniała lekcja fizyki, chemii, biologii, geografii i informatyki w jednym miejscu.

Po wyjściu z Centrum Nauki Kopernik – a była to pora obiadowa – udaliśmy się do KFC na posiłek. Wzmocnieni, z nowymi siłami do poznawania tajników naszej stolicy wyruszyliśmy spacerkiem na Starówkę. Po drodze mijaliśmy Pałac Prezydencki pięknie ozdobiony na Święto Niepodległości, Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik A. Mickiewicza i kard. S. Wyszyńskiego. I tak dotarliśmy na Starówkę, która dzięki wieczornemu oświetleniu wyglądała zniewalająco.

Na starej części miasta widzieliśmy kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski, Pomnik Małego Powstańca, Barbakan i mury staromiejskie oraz dzwon. Ze starej części udaliśmy się na spotkanie z Warszawską Syrenką. Tam odbyła się sesja zdjęciowa z Syrenką i zakup pamiątek.

Ostatnim punktem naszej wycieczki, a dla niektórych najważniejszym, było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Tu wraz z przewodnikiem przeszliśmy „Drogą Piłkarza”, oglądaliśmy trybuny i płytę stadionu. Chętni mieli możliwość zasiąść w specjalnych podgrzewanych ławkach dla zawodników rezerwowych.

Poruszając się „Drogą Piłkarza” mogliśmy zajrzeć w miejsca niedostępne dla kibiców np. szatnie piłkarzy, gabinety   masażu i łaźnie zawodników.

Stadion swoją wielkością (może pomieścić jednorazowo 58,5 tyś. kibiców) i kolorystyką (biało-czerwoną) robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Ze względu na to, że wielu uczniów naszej szkoły to zapaleni kibice piłki nożnej, więc wizyta na stadionie była dla nich spełnieniem marzeń.

Ze stadionu udaliśmy się do autokaru. Pełni wrażeń i z poczuciem humoru wyruszyliśmy w podróż powrotną do Wyszek, która przy wspólnym śpiewie szybko nam upłynęła.

Uważamy wyjazd za udany. Czas wycieczki szybko minął. Z niecierpliwością będziemy czekać wiosny i następnego dłuższego wyjazdu. Może w tym roku wybierzemy się w góry?

Anna Twarowska

Krystyna Łuczaj