Dzisiaj jest: 18 Kwietnia 2024    |    Imieniny obchodzą: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

"Jestem Polakiem i mam obowiązki polskie" - 77 Rocznica bitwy pod Olszewem

olszewo"Jestem Polakiem i mam obowiązki polskie"
R. Dmowski

W dniach 17 i 18 września 2016r. odbyły się przy pomniku w Olszewie uroczystości patriotyczno – religijne. W tym roku miały one szczególnie uroczysty i podniosły charakter. Połączone były z rekonstrukcją nocnej walki, którą 77 lat temu stoczył 3 Pułk Szwoleżerów Mazowieckich z jednostką pancerną niemiecką. Bój o Olszewo trwał ok. 5 godz. i nie przyniósł rozstrzygnięcia zarówno Polakom, jak i Niemcom. Straty po obu stronach były duże. Dotkliwie ucierpiała także ludność cywilna z Olszewa i okolic. By upamiętnić ten ważny fakt historyczny Gmina Brańsk wspólnie z Gminą Wyszki, przy dużym udziale i zaangażowaniu wielu osób i instytucji zorganizowały tę uroczystość.

17 września od godz. 14.00 rozpoczął się piknik historyczny, podczas którego można było obejrzeć specjalnie przygotowane stoiska grup rekonstrukcyjnych oraz muzeów. Były również pokazy: piechoty niemieckiej, polskiej kawalerii oraz Polskich Wojsk Lądowych. O godz. 20.00 odbyła się nocna rekonstrukcja bitwy w wykonaniu Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. J. Kozietulskiego i Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Brygady Kawalerii Plis. Apel Poległych był zwieńczeniem sobotnich uroczystości.
W niedzielę 18 września o godz. 12.00 odprawiona została Msza Św. za poległych i pomordowanych. Następnie odbył się Koncert Chóru Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego. Przemówienia okolicznościowe wygłosili zacni goście, wśród których był 100- letni por. Henryk Prajs z Góry Kalwarii. Jedyny żyjący uczestnik bitwy o Olszewo. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów przez poszczególne delegacje, rodziny poległych i sympatyków tej uroczystości, którzy licznie przybyli w te piękne wrześniowe i słoneczne dni. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy III A gimnazjum z pocztem sztandarowym oraz klasy I A i I B również z gimnazjum.

B. Pierzchało

Zdjęcia w fotogalerii - zapraszamy