Dzisiaj jest: 28 Kwietnia 2024    |    Imieniny obchodzą: Waleria, Ludwik, Paweł

Dzieci z „zerówek” w muzeum

0 w muzeumWarunkiem twórczego uczenia się dziecka jest zaangażowanie wszystkich sfer dziecięcej aktywności, która ma zasadniczy wpływ na poznanie świata i przekształcanie otaczającej dziecko rzeczywistości. Takie próby przekształcania najbliższej rzeczywistości podjęły przedszkolaki z grup A i B - 6 grudnia 2013 r. ucząc się aktywnie i twórczo w Muzeum w Bielsku Podlaskim.

Na początku pobytu w tej placówce obejrzeliśmy wystawę zdjęć miejscowego artysty fotografika, która uzmysłowiła dzieciom jak pięknie można pokazać otaczającą nas przyrodę czy przedmioty – na co dzień niezauważalne, prozaicznie nieważne.

Dalej dzieci zapoznały się ze sprzętami, które dawniej służyły wiejskim gospodyniom jako przedmioty niezbędne w gospodarstwie tj. warsztat tkacki czy kołowrotek, a w nim wrzeciono – istotny element bajki „Śpiąca królewna” – dotąd znany dzieciom tylko z opowieści. Wreszcie przyszedł czas na aktywność artystyczną, pomysłowość, kreatywność, ale też lekcję cierpliwości i wytrwałości – dzieci zabrały się za tkanie…. Po krótkiej instrukcji i pierwszych próbach, nabrały takiej wprawy, że panie z muzeum i wychowawczynie nie nadążały donosić kolorowych nitek. Czas upłynął bardzo szybko, a z małych krosien każde dziecko zabrało do domu swoje dywaniki lub krajki.

Doświadczenia tego rodzaju mają dla dzieci również ogromną wartość wychowawczą i emocjonalną – dają dziecku poczucie „sprawstwa”, podnoszą poziom samooceny – każdy stał się twórcą swojego „dzieła”. Na koniec otrzymaliśmy zaproszenie na otwarcie wystawy stałej „Tajemniczy Ręcznik”, które odbędzie się w sobotę 14 grudnia 2013 r. o godz. 16.00 w bielskim muzeum.

Agata Falkowska