Dzisiaj jest: 29 Kwietnia 2024    |    Imieniny obchodzą: Piotr, Robert, Bogusław

Projekt „Dzieciństwo bez próchnicy”

dr zabekW bieżącym roku szkolnym oddziały przedszkolne uczestniczą w projekcie „Dzieciństwo bez próchnicy”.  Cieszymy się, że udało nam się zakwalifikować do grona przedszkoli objętych programem „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej”. Projekt ten jest dofinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Głównym celem projektu jest ograniczenie występowania i nasilania choroby próchniczej oraz poprawa stanu jamy ustnej. Działania edukacyjne skierowane są nie tylko do dzieci, ale także do wychowawców i rodziców.

W ramach tego programu 17 listopada 2015r. odbyło się spotkanie z panią stomatolog.  W trakcie spotkania z rodzicami pani stomatolog omawiała najważniejsze  zasady higieny jamy ustnej. Zwróciła uwagę na dobór  pasty do wieku dziecka, a także podkreśliła znaczenie wizyt kontrolnych  w gabinetach stomatologicznych.
Następnie pani stomatolog przeprowadziła zajęcia we wszystkich oddziałach przedszkolnych.
Zajęcia miały na celu przede wszystkim wdrożyć zasady prawidłowego szczotkowania zębów. Podczas zajęć pani stomatolog  poinstruowała dzieci w jaki sposób szczotkować zęby. Na  spotkaniu wszystkie przedszkolaki otrzymały od organizatorów zestawy do czyszczenia zębów oraz dwumiesięczne kalendarze mycia zębów. Po wspólnym spotkaniu dzieci udały się do łazienek i pod „okiem’ pani stomatolog umyły ząbki.
Dzieci na zajęciach w swoich grupach zapoznały się z bohaterem programu – królikiem Pampisiem – orędownikiem czystych zębów, który towarzyszyć będzie dzieciom podczas codziennej higieny jamy ustnej. Dzieci obejrzały film o tematyce zdrowotnej pt. „Królik Pampiś uczy dzieci”. Bohater filmu  pomógł dzieciom zrozumieć trudne dla nich pojęcia związane z higieną jamy ustnej, np.  co to jest próchnica.
 Przedszkolaki wysłuchały piosenkę „Myję zęby” w wykonaniu zespołu Fasolki. Opowiadały, kiedy należy myć zęby i co należy jeść, aby mieć zdrowy uśmiech.
Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do wzrostu higieny jamy ustnej.

Elżbieta Ułaszonek.
Joanna Warpechowska
Anna Wyszkowska- Kondraciuk

Zdjęcia z akcji można obejrzeć w fotogalerii - tu link