Dzisiaj jest: 25 Lipca 2024    |    Imieniny obchodzą: Jakub, Krzysztof, Walentyna

Aktualności biblioteczne

Dzień Piegów w naszej bibliotece

piegi 119 CopyDzień Piegów to święto radosne i uśmiechnięte, i bardzo książkowe, bo wielu bohaterów literackich jest obdarzonych piegami. Mają je Pippi, Pan Kleks, Ania z Zielonego Wzgórza czy Merida Waleczna… Pierwszego marca – wedle Kalendarza Świąt Nietypowych – mają własny dzień!

Z okazji Dnia Piegów, goszczące w bibliotece dzieci szukały odpowiedzi na pytania: skąd właściwie biorą się brązowe kropki na skórze, dlaczego niektórzy się ich wstydzą i czy to powód by … być nieszczęśliwym?

Na początku spotkania dzieci wszczęły poszukiwania kolorowych liter ukrytych w bibliotece i układały z nich hasło dzisiejszych zajęć. Nie mogło zabraknąć też najważniejszego elementu, a mianowicie bajki terapeutycznej pt. ,,Mała biedronka”, która to utwierdziła małych słuchaczy w przekonaniu, że PIEGI to nic złego, lecz to coś wyjątkowego.

Czytaj więcej: Dzień Piegów w naszej bibliotece

Walentynki w bibliotece: escape room i nie tylko…

IMG 20220214 121747 CopyWszystkim nam dobrze jest znana data 14 lutego, czyli walentynki. To święto miłości i przyjaźni, którego patronem jest św. Walenty. Przez cały poniedziałkowy dzień można było odwiedzić naszą szkolną bibliotekę i spędzić przyjemnie czas w walentynkowej scenerii. We współpracy z panią logopedką Joanną Kuderską-Jakonczuk w bibliotece przygotowano wiele atrakcji, na które dzieci czekały już od samego rana.

Zabawy, które zaproponowaliśmy w tym dniu to: „Kółko i krzyżyk” a u nas „Kółko i serduszko”to najpopularniejsza od wielu lat gra strategiczna, która zachwyca swoją prostotą i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Jak co roku z okazji walentynek w szkole przez prawie tydzień działała „poczta walentynkowa‘’ organizowana przez Samorząd Uczniowski. W bibliotece została wystawiona skrzynka, do której można było wrzucić samodzielnie wykonaną walentynkę i przesłać w ten sposób wyrazy sympatii i przyjaźni ulubionej koleżance, koledze a nawet ulubionej Pani. Tego dnia czytelnicy mogli wziąć udział w zabawie „Wyturlaj swoją Walentynkę”, która polegała na stworzeniu niepowtarzalnego portretu swojej walentynki. To była wspaniała zabawa, pełna humoru i śmiechu. Można było również zrobić sobie zdjęcie w walentynkowej fotobudce.

Czytaj więcej: Walentynki w bibliotece: escape room i nie tylko…

Nowości w BiblioteceKWIECIEŃ MIESIĄCEM PAMIĘCI NARODOWEJ

KMPNMiesiąc kwiecień nazwany - Miesiącem Pamięci Narodowej - jest okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii naszego narodu, a także oddania hołdu bohaterom i ofiarom tragedii, którzy zwyciężali i ginęli za wolność i niepodległość Polski.

W życiu człowieka, społeczeństwa, narodu jest czas pracy i świętowania. Istnieją wydarzenia, które w sposób szczególny kształtują pamięć o nich i stają się punktem odniesienia, symbolem i źródłem w nauce i wychowaniu. Budują tożsamość narodu.

Kwiecień przypomina wojenną okupację, wywózki Polaków na Sybir i tragedię polskich oficerów, jeńców obozów sowieckich, którzy zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu i w innych miejscach na nieludzkiej ziemi. W kwietniu 1943 r. Niemcy odkryli groby katyńskie, a znalezione przy nich ostatnie notatki, listy pochodziły z początku kwietnia 1940 r.

Czytaj więcej: KWIECIEŃ MIESIĄCEM PAMIĘCI NARODOWEJ

Walentynki 2021

Walentynki czas świętować!

 

DSC 876614 lutego to wyjątkowy dzień dla wielu osób. Jest to czas wyznawania miłości, sympatii i przyjaźni , ale także czas, kiedy robimy swoim najbliższym miłe i urocze niespodzianki. Tak też było i u nas. Uczniowie naszej szkoły świętowali "przedterminowe" Walentynki 12 lutego. O zbliżającym się święcie przypominała wszystkim gazetka przygotowana przez panią Renatę Żukowską. Atrakcji tego dnia było wiele, odwiedziły nas wszystkie grupy przedszkolaków oraz uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami.

Jak co roku z okazji walentynek w szkole przez prawie tydzień działała „poczta walentynkowa”.
W bibliotece została przygotowana skrzynka z serduszkami. Można było do niej wrzucić samodzielnie wykonaną walentynkę i przesłać w ten sposób wyrazy sympatii i przyjaźni ulubionej koleżance, koledze
a nawet ulubionej Pani. Uśmiechów i radości tego dnia było wiele.

Czytaj więcej: Walentynki 2021

Biblioteka szkolna

Szanowni Rodzice!

Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Wiem, jak dużo mają Państwo teraz obowiązków, więc nie proponuję zajęć online. Korzystając z okazji do bezpośredniego kontaktu, chcę tylko krótko i zwięźle zachęcić Państwa do czytania dzieciom.

Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas.Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.

Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.

Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania.

Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.

Załączam krótką prezentację, która przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.Serdecznie zapraszam do przejrzenia prezentacji.

 

Z wyrazami szacunku

nauczyciel bibliotekarz - A. Twarowska

 Kolejna dawka nowości w bibliotece

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich miłośników książki. W październiku zakupiliśmy kolejną dawkę nowości wydawniczych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Ponad 100 pozycji książkowych zasiliło nasz księgozbiór. Przy zakupie kierowano się proponowanymi tytułami książek przez czytelników naszej biblioteki.

Co nowego w zbiorach biblioteki? Przyjdź i sprawdź!

 Z przyjemnością informujemy, że od maja 2018 r. w naszej bibliotece dostępne są nowości książkowe - 187 książek. Zapraszamy naszych wiernych moli książkowych, staraliśmy się spełnić wasze oczekiwania i marzenia – kupiliśmy, co chcieliście. Życzymy miłej lektury!

Agnieszka Twarowska

 

Czytaj więcej: Co nowego w zbiorach biblioteki? Przyjdź i sprawdź!

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach